» » Genetik Danışmanlık İlkeleri Nelerdir?
Kategoriler
Sosyal Medya
Reklam
Son Yorumlar
Son Yorumlar Modülünüzü Buraya Ekleyebilirsiniz.
Son Yorumlar
{comments not-category="5" author="_CURRENT_" cache="yes" approve="yes" template="last_comm" from="0" limit="5" order="postid" sort="asc"}
Kimler Varmış
Reklam
Alexa
Tarih: 1-09-2012, 05:05
Gönderen: ByLucky

Genetik Danışmanlık İlkeleri Nelerdir?

– Genetik danışmanlıkta, koruyucu bir tutum takımından kolayca anlaşılabilen sözcükler kullanılmalıdır. Genetik hastalıkların: sitogenetik, tek gen (mendelyan), polijenik/multifaktöryel (kompleks olarak adlandırılabilir) ve çevresel olabilen başlıca nedenlerin anlatılması yararlı olabilir. Alışık olunmayan sözcüklerin çıkarılması ya da önemli konuların anlaşılmasını artırmak için çizimlerin kullanılması yardımcı olur. Tekrarlamalar önemlidir. Sadece çiftlerin soru sorması için değil, onların düşünce ve kararlarını vermesi için özel olarak konuşmak için de zaman ayrılmalıdır.

– Prenatal tanı danışmanlığında, bazı hastalar, eğer anormallik belirlenirse gebeliğin sonlandırılacağına ya da bu işlemlerin düşüğe neden olacağına inanırlar. Gebelik sonlandırılmasında seçme hakkı olmayan hastalarda prenatal tanı için hala değerli endikasyonlar çıkabilir. Bir çok çift, kendi fetüslerinin bazı hastalıklardan etkilenmediğinden yeniden emin olmak için prenatal tanıyı kullanır. Bu güvene sahip olmadan, önemli sayıdaki çift gebelik aleyhine karar verirken bazıları da gebelik yerine çocuğu aldırmaya karar verir.

– Anormal gebeliği olanlar için, gebeliğin sonuçlarının gerçekçi beklentileri, doğumdan önce karşılaştırılabilir; örneğin beklenmeyen anormallikler ve beklenen yenidoğan dönemi. Doğru kararlar doğumdan önce alınabilir ve yenidoğan bakımı ve gebelik en uygun şekilde planlanır.

– Bazı karmaşık olgularda mektuplar kalıcı kayıt sağlar, yanlış anlamayı azaltır ve kişilerin akrabalarıyla iletişim kurmasına yardım eder. Bazı sık görülen sorunlar için (örn. ileri anne yaşı, tekrarlayan kendiliğinden düşük, nöral tüp defekti olan çocuklar, önceki trisomili çocuklar) hazırlanan broşürler ya da hazır formlar, çiftlerin bu sorunla karşılaşanların yalnızca kendileri olmadığını vurgular.

– Danışman objektif bilgi sağlamalı ama bazı kararlarda doğrudan özel bir kararın yanında olmamalıdır. Ancak tamamen yönlendirici olmayan danışmanlıkta etkisiz olabilir. Örneğin, danışmanın istem dışı bir yüz ifadesi ya da ses tonundaki değişiklik hasta tarafından yanlış değerlendirilebilir. Sadece antenatal tanı servislerinin görevi uygun olanı göstermektedir. Gerçekte, birçok çift prenatal tanının gerekliliğine inanır.Konu Etiketleri:
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 604
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için lütfen tıklayınız.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Soru:
Cevap:*
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *